Raw till 4 : moje skúsenosti

Ak ma sledujete na instagrame, alebo facebooku tak viete, že minulý týždeň som si vyskúšala raw till 4. Bohužiaľ sú moje pocity viac negatívne. Poviem vám prečo.

Čo to vlastne raw till 4 je?

Processed with VSCO with f2 preset

Túto „diétu“ teda skôr formu stravovania vymyslela Freeley the banana girl. Všetky info mám teda o nej, keďže o tejto tematike stále existuje veľmi málo relevantných materiálov. Ako už názov vypovedá ide o surovú, tepelne neupravenú stravu. Raw by ste mali byť do štvrtej, teda na raňajky a obed, večeru si môžete dať varenú, musí však byť vegánska. Je to relatívne jednoduché, pozor si treba dávať hlavne na porcie, ovocia a zeleniny by ste mali zjesť fakt veľa. Rozumej 10 banánov na raňajky. Ja som si jedlo písala pre istotu do kalorických tabuliek, aby som videla ako som na tom. Poďme sa teda pozrieť čo som jedla a prečo to pre mňa nefungovalo.

 1. deň
 • 500 g hrozna
 • 806 g nektariniek
 • tofu s ryžovými rezancami
 • domáci vegdog

Kalorický príjem : 1224kcal – neskutočne málo!

Nemala som veľmi čas pripravovať nejaké instagramu hodné raňajky, preto som len vybehla do Billy a kúpila si ovocie, ktoré bolo v akcii. Pôvodne to bolo kilo hrozna, no nezvládla som ho vôbec zjesť. Skončilo to tak, že som raňajky a obed vlastne spojila v jedno jedlo, keďže zjesť toľko ovocia mi trvalo veľmi dlho.

O štvrtej som si v práci zjedla „obed“ a už vtedy som vedela, že to jedlo mi stačiť nebude. Rovno z práce som utekala na tréning a na tanec, čiže 2 hodiny fyzického pohybu. Prišla som domov neskoro večer a preto som si ešte spravila vegdogy, lebo som vedela, že ráno by som bola veľmi hladná. Trápil ma hlavne aj príjem kalórii. Dúfala som, že pomocou raw till 4 sa mi podarí prijať viac kalórii.

2. deň

 • smoothie : 3 veľké banány + mandľové mlieko
 • 500 g hrozna
 • varené zemiaky + zelenina
 • hummus so zeleninou z st.germain

Kalorický príjem : 1000kcal – misa s hummusom asi pridala trochu viac kalórii ako som počítala

Ďalší deň som toho zjedla nakoniec ešte menej. Vôbec som však nepociťovala žiaden hlad. Naozaj mi stačili 3 banány v smoothie a nevládala som ďalej jesť. Na obed som si dala hrozno a ako večeru varené zemiaky so zeleninou. Po práci opäť tanec, po tanci som utekala na diskusiu, čiže som sa reálne od rána do desiatej večer nezastavila, teda jesť nejakú výdatnú večeru som nemala čas. Po diskusii sme si ešte teda zašli na limonádku a hummus so zeleninou.

3. deň

 • 3 banány
 • datle
 • 0,75l mrkvovo-jablková šťava z Billy
 • ryža
 • brokolica

Kalorický príjem : 1300kcal – zatiaľ najlepšie

Tu sa mi už podarilo dodržať jedlo 3x za deň, teda aj byť raw till 4 a nejesť zbytočne večer. Najväčší problém pre mňa bol nedostatok času, keďže môj denný program je podobný. Večerať veľmi nemám čas a som zvyknutá jesť on the go, alebo až neskoršie keď prídem domov.

4. deň

 • kapučíno – neviem vôbec či sa smie piť káva, ale bolo to okolo obeda
 • 500 g nektariniek
 • 1 banán
 • varené zemiaky + zelenina

Kalorický príjem : 700kcal – asi pre toto som sa rozhodla ukončiť raw till 4

Zhodnotenie

Raw till 4 je úžasné. Jednoducho mne v tejto fáze môjho života nevyhovuje. Potrebujem si dať teplý obed, okolo 14 najneskôr aby som mala energiu na tanec a cvičenie poobede. Jednoducho sa s trávením ovocia asi neviem tak dobre vysporiadať a varené jedlo mi robí lepšie. Išla som na to zle, len tak som sa rozhodla a nemala som pripravený jedálniček. Vôbec nechcem povedať, že je táto diéta zlá. Mne sa jednoducho nepáčila a vzhľadom na to, že som teraz neskutočne zaneprázdnená, tak bolo veľmi ťažké priučiť sa novej forme stravovania.

Môžeme povedať, že raw till 4 mi zmenilo život, pretože som zistila, že toho zjem málo a chcem s tým niečo urobiť. Nechcem jesť len vegánsky, ale aj zdravo.

Urobila som možno mnoho chýb a mohla som mať raw časť oveľa pestrejšiu a chutnejšiu, preto nechcem nikoho odrádzať a bolo by fajn keby ste mi to nevyčítali 🙂 Chcela som týmto povedať, že sa to dá, ale nie je to úplne jednoduché a nejde to zo dňa na deň. Je lepšie sa na to pripraviť a hlavne si niečo naštudovať, pozrieť jedálničky, youtube videá… Celkovú raw stravu si zatiaľ neviem predstaviť. Je to len a len mojim dočasne „uponáhľaným“ životným štýlom. Niekedy som neverila ani tomu, že by som mohla byť vegán a som tu! Takže vkladám nádeje do raw stravy.

 

Páči sa ti článok? Kúp mi ovsené kapučíno - podpor ma na patreone!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *