Ako a prečo separovať odpad?

Separovanie odpadu  je pre mňa ďalšia vec, ktorá prišla do môjho života s vegánstvom. Priznám sa, že sa trochu hanbím, že som s tým nezačala už skôr. Ďalšou mojou osobnou výzvou bude kompostovanie, zatiaľ som však nenašla kompostér, ktorý by sa zmestil na náš mini balkón a do môjho študentského rozpočtu. Pri tejto moje separačnej ceste som však zistila, že veľa vecí separuje naša premotivovaná študentská domácnosť zle. Povedala som si teda, že spravím takýto edukačný článok, pre niekoho možno zbytočný no podľa mňa potrebný.

Prečo separovať odpad?

Vždy keď sa ma niekto spýta otázku prečo, moja odpoveď je prečo nie? Rovnako to je aj v tomto prípade. Nestojí to veľa námahy. (No dobre, ja som zistila, že odniesť nové smetné koše z Ikei do Petržky nie je až taká sranda, ale bolo to pre vyššie dobro. :)) Triedením odpadu pomáhame i recyklácii, bude menej skládok s odpadom, menej znečistené ovzdušie z dopravy…. Je to trochu ako s vegánstvom, začnete si všímať čo jete = jete lepšie, kvalitnejšie jedlo. Separovanie odpadu ma prinútilo zamyslieť sa nad tým, či naozaj potrebujem sáčok na jablká v obchode… Síce mi vynadala pani pokladníčka za to, že som cibuľu nedala do dvoch sáčkov. No ja som si z toho zobrala ponaučenie a beriem si svoje vlastné sáčky do obchodu…

Ako na to?

Papier

Papier tvorí dosť veľkú časť celkového odpadu (20%) a pritom sa dá super recyklovať, až 5 – 8 krát a následne kompostovať.

K papierovému odpadu patria : noviny, časopisy, knihy, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, lepenka, krabice z papiera, kartón, obálky, pohľadnice, zakladače, baliaci a krepový papier.

Nepatrí sem : umelohmotný obal, krabička od cigariet, papier s hliníkovou fóliou (ani obal od mlieka či džúsu!), obaly na mrazené potraviny, ani špinavý a mastný papier

Sklo

Najlepšie by bolo používať vratné sklenené fľaše, to však nie je vždy možné. (Ja by som veľmi rada vracala fľaše od vína :D)

Patrí sem : sklenené fľaše, nádoby a obaly, poháre, fľaštičky od kozmetiky, črepy, sklo z okuliarov…

Nepatrí sem : porcelán, keramika, zrkadlo, žiarovka, monitory a sklo z auta a samozrejme nič také, čo obsahuje okrem skla aj nejaký iný materiál

Sklo však vôbec nie je ideálny materiál, rozkladá sa veľmi veeeľmi dlho z 4000 rokov – v prírode teda nemá veľkú šancu rozložiť sa. S recyklovaním to už vyzerá trochu lepšie, napríklad vratné fľaše sa napĺňaju približne 50-krát.  Recyklovať sa dá donekonečna, tavením totiž nestráca svoje pôvodné vlastnosti.

Plasty

Podľa mňa je to najväčší „deal“ keď hovoríme o odpadoch. Bohužiaľ je  ho najviac vo všetkých obaloch, taškách a iných výrobkoch. Z plastu sa vyrába všetko a my to všetko veselo kupujeme. Je ťažké proti tomu bojovať, lebo je všade. Čo človek spraví, keď si zabudne priniesť tašku do obchodu? Alebo keď máte nedorozumenie s pokladníčkami. Je pekné nosiť si vlastné (neplastové) sáčky a tašky do obchodu a je to naozaj naozaj veľmi jednoduché. Je to krok o ktorý by sme sa mali aspoň snažiť. Jasné, že to nepôjde na 100% vždy, ale každý krôčik k zlepšeniu sa počíta.

Plasty rozdeľujeme do dvoch kategórií na recyklovateľné a ostatné. Recyklované plasty sa však z hygienických dôvodov nepoužívajú pri výrobkoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami.  Na plastoch môžeš vidieť označenia PE (polyetylén) LDPE a HDPE (polyetylén s nízkou/vysokou hustotou) PET (polyetyléntereflalát) a asi to nema zmysel ďalej rozpisovať, dôležité je, že ak má na sebe takéto označenie tak ho môžete s kľudným svedomím hodiť do koša na plasty. Patria sem fólie, tašky, vrecká, vedrá, fľaštičky od sprcháču, šampónu a inej kozmetiky, fľaše od nápojov a čistiacich prostriedkov, rastlinných olejov, obaly od sladkostí, tégliky z jogurtov, hračky

Nepatrí sem : tak ako ani do ničoho iného – znečistené obaly, viac vrstvové obaly, hrubo znečistené plasty, okrem toho ani podlahové krytiny, guma

V prírode sú plasty nezničiteľné, takže by sme mali separovať. Mne sa najviac páči ak sa plast použije v rámci udržateľnej módy. Topánky, šaty z PET fliaš. Podľa mňa je to úžasný nápad ako upozorniť na dôležitosť separácie odpadu a viac dostať do povedomia slow fashion.

Najdôležitejšie je aby sa fľaše čo najviac stlačili, mali čo najmenší objem. Nie je dôležité oddeľovať vrchnák a etiketu.

Kovy

Najdôležitejšie je asi spomenúť konzervy. Ich triedenie je totiž v každom meste iné. Pre Bratislavu platí :

,,V rámci hlavného mesta SR – Bratislavy, sa hliníkové plechovky od nápojov umiestňujú do žltých zberných nádob, ktoré sú určené na plasty. Klasické železné plechovky alebo železné konzervy sa umiestňujú do čiernych zberných nádob, ktoré sú určené pre zmesový komunálny odpad po jeho vytriedení,”

Takže plechovky do zmiešaného odpadu bratislavčania 🙂

Do kovu však patria : plechovky od nápojov, vrchnáky z fliaš (vína, sirupov), kovové súčiastky, drôty, obaly zo sprejov

Najlepšie to asi zhrnul tento obrázok :

http://www.ladce.sk/co-separovat/

Okej možno je toto trošku „zbytočný“ článok. Ale dúfam, že si ho prečítajú moji spolubývajúci (ahojte:D) a nebudem musieť separovať separovaný odpad. 🙂 Milujte sa a separujte!

Zaujímavé čítaníčko o triedení odpadu :

https://matejsykora.blog.sme.sk/c/43668/Je-to-take-jednoduche-alebo-ako-triedime-odpad-u-nas-doma.html

https://dennikn.sk/458296/nova-doba-bio-uz-aj-odpad-triedit-musia-vsetci-zaplatia-nam-coca-cola-ikea/

http://www.obecne-noviny.sk/clanky/viete-ako-spravne-triedit-plechovky-od-napojov-a-kovove-odpady

http://www.triedenieodpadu.sk/index.php

 

 

Páči sa ti článok? Kúp mi ovsené kapučíno - podpor ma na patreone!

Comments

  1. Maros says:

    Tak nieco som sa naucil o plechovkach, ktore spokojne hadzem do plastov uz niekolko rokov :D. Clanok teda rozhodne pomohol.. 🙂

    Aaaa co sa mne na recyklovani paci je to, ze nemusim chodit tak casto vynasat smeti. Niekedy sa vsak zamyslam nad tym, ci je moje recyklovanie Oueky, ked nejake tie plastove obaly umyvam, aby mi to nesmrdzelo.. 😀 Ale tak mininalne za ten komfort to stoji.

  2. crueltyfre says:

    Tak to som rada, že pomohlo 🙂 Obaly by sa mali umývať, nielen kvôli smradu. Takže robíš všetko správne. Chválim 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *