10 tipov pre vegánske cestovanie

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a v týchto horúčavách, či po školských (nej)úspechoch netúžime po ničom  inom než „vypadnúť“. Nahádzať veci do batohu, kufra a len tak ísť, nechať starosti za sebou. Chceme však veľa muziky za málo peňazí! Nejaký ten víkend v Európe, alebo exotika v lacnom Thajsku alebo možno iba sladké ničnerobenie na chorvátskej pláži. Prichádza však prvý šok : Mám na to našetrené? Vzápätí ďalší : Čo do pekla budem ako vegán jesť, tak aby ma to finančne nezruinovalo?

I feel you. Takéto a podobné myšlienky prenasledovali i mňa pri plánovaní mojej dovolenky. Celé sa to zomlelo nakoniec veľmi rýchlo a veľmi spontánne. Pôvodne to mal byť lákavo znejúci golden triangle Oslo – Štokholm – Kodaň. No nakoniec z časových, finančných dôvodov a z pocitu „musím vypadnúť čo najrýchlejšie“ sa to zredukovalo iba na Štokholm a Kodaň. Tieto krajiny nepatria medzi najlacnejšie (lístok na vlak ma vyšiel viac ako letenka tam :D) takže som sa začala obávať čo teda ako vegán budem jesť. Po rýchlom preskúmaní vegan options na Tripadvisore som zistila, že sú vegánske reštaurácie veľmi drahé, ale naozaj, že drahé. Tento výlet mal byť skôr backpackerský, aj keď si neodopriem žiadne potešenie na svojich tripoch, snažím sa plánovať  a míňať peniaze racionálne.

Ako si teda na vegánsku dovolenku?

  1. Plánovanie

Ak sa chystáte na dovolenku určite sa nevyhnete plánovaniu, porovnávaniu cien, hľadaniu najlepšieho ubytovania, najlacnejších leteniek… Stačí ak pridáte do tohto plánovania aj jedlo. Využite aplikácie ako je happycow, alebo foursquare. Môžete si tak nájsť reštaurácie v destinácií, kam cestujete, prípadne blízko vášho ubytovania a miest, ktoré chcete vidieť. Dobré je nájsť aj nejaký obchod s potravinami, nemusí byť vegan, ani bio. Dôležité je aby bol blízko vášho ubytovania. Verte mi, poďakujete mi, keď po celodennom cestovaní konečne dorazíte a budete hladní. Takýto plán je podľa mňa skvelé mať aj keď nie ste vegáni. Môžete si prezrieť ceny, hodnotenie, menu a zistiť kam sa oplatí ísť. Určite ochutnáte oveľa lepšie jedlá ako keby ste len tak vošli do prvej reštaurácie kam vás hlad zaviedol.

  1. Rozpočet

typy pre cestovanie

Dôležité je zvážiť aj to, aké „vreckové“ si na výlet zoberiete. Na základe toho si môžete vybrať reštaurácie a zostaviť si rebríček podľa cenovej kategórie, lokality…Vegánske jedlo vôbec nemusí byť drahé. To však neplatí pre vegánske reštaurácie, tie sú bohužiaľ väčšinou o kúsok drahšie aj u nás, inak tomu nie je ani v zahraničí. Mali by ste si pozrieť len tak orientačne ceny v krajine kam cestujete, aby vás to po príchode neprekvapilo. Dovolenka má byť o užívaní si, nemali by ste si nič odopierať na čo máte chuť, alebo náladu. Takže zbytočne nešetrite, rozmaznajte sa trochu, veď dovolenka je len raz. (Ak teda nie ste pravidelný cestovateľ, potom si však cestovanie určite viete užívať) Ja sa radšej trochu „rozbijem“ na dovolenke a potom sa snažím znížiť svoj rozpočet po príchode. Dá sa to aj so študentským platom, veď čo si chcete pamätať? To ako ste strašne túžili po tom smiešne predraženom vegánskom burgri, alebo jeho chuť? Nebuďte prísny na seba, no míňajte racionálne. Namiesto magnetiek, ktoré aj tak nikto doma mať nechce a zbytočností zo suvenírových obchodov si doprajte niečo, na čo si radi spomeniete aj o pár rokov. Svojim známym pošlite pohľadnicu, to ich určite prekvapí a oveľa viac poteší. Vašej rodine určite postačí, že ste prišli domov v jednom kuse a nič sa vám nestalo. (Aspoň mojim starostlivým rodičom 😀 Ale babke stále nosím magnetky, pretože ich starostlivo zbiera na chladničke). Treba si veci priorizovať J

  1. Ubytovanie

  1. Domáce zásoby

Nehovorím, že máte cestovať s celou chladničkou, ale určite by ste si nejaké vegánske snacks mali doniesť. Hlavne na letisko a do lietadla, tam je totiž niekedy ťažké nájsť vegánske jedlo. Raw tyčinky, najlepšie domáce, sušienky a cookies, prípadne sušené ovocie a oriešky – to by vám nikdy nemalo na cestách chýbať. Ak by ste náhodou nenašli nič lepšie na jedenie môžete využiť svoje „zásoby“. Pozor si dávajte na príručnú batožinu a nezabúdajte, že si na palubu môžete zobrať iba 1l tekutín, ktorý musí byť rozdelený do max. 100ml nádob. Väčšinu tohto množstva vám asi zaberie kozmetika, takže tekutiny si brať veľmi neodporúčam.

  1. Spoločnosť

S kým budete cestovať, s kým sa budete stretávať počas svojej cesty? Je to vlastne skvelá šanca na propagovanie vegánstva. Ak sa ubytujete niekde, kde bude kuchyňa určite navarte vaše najlepšie, najchutnejšie, naj sexy vagónke jedlo a podeľte sa s ostatnými. Nezabúdajte však, že vaši spolucestujúci rešpektujú to, že ste vegán, tak rešpektujte aj vy to, ak oni prípadne nie sú. Nekritizujte, nerozoberajte vegánske dilemy. Jednoducho im dajte nejaké tie vegánske dobroty J To ich presvedčí jednoduchšie, veď láska ide cez žalúdok.

  1. Potešenie

Nezabudnite, že prvotne ide o to, aby ste si to všetko užívali. Netreba priveľmi premýšľať a nevyhnutne sa držať plánu. Ak bude vaša vyhliadnutá reštaurácia zavretá, nič sa nedeje (máte svoje domáce zásoby). Nemyslite na to, že je to ťažké a na to, že sa vegánstvom vaše cestovanie zmení. Užívajte si to.

  1. Cudzí jazyk

Máte aj niečo vegánske? Toto je veta, ktorú by ste sa mali naučiť, hlavne ak cestujete mimo Európy, alebo niekde, kde vám angličtina nepostačí. Ja som sa tiež na začiatku hanbila, keďže ma na Slovensku pár krát vysmiali, vraj vegánska verzia nemôže existovať. Pokiaľ sa neopýtate nebudete vedieť. Je oveľa jednoduchšie ísť hneď s „pravdou von“ než hľadať v jedálnom lístku zoznam alergénov. Som si istá, že vo väčšine prípadov vám ochotne poradia, pomôžu prípadne „veganizujú“ niečo čo majú na menu.

  1. Výbava

Zubná kefka, sprcháč, uterák, ponožky, tričká, nohavice, batoh…. Packing list je dôležitý. Nemali by ste však zabudnúť na príbor, najlepšie bambusový, dózičky, alebo niečo, do čoho si spravíte obed, zoberiete take away jedlo. Je dobré na to myslieť dopredu, nielenže budete produkovať menej odpadu, ale vo väčšine reštaurácií vám dajú aj zľavu, ak si nezoberiete ich obaly na jedlo. Dve muchy jednou ranou J Príbor vás môže zachrániť aj keď si kúpite nejakú dobrotu v supermarkete, no nemáte ju čim zjesť. Oplatí sa teda myslieť zero waste.

  1. Paradise

Destinácia, ktorú ste si vybrali vás určite niečím oslovila a láka vás. Čo keby vás destinácia oslovila práve vegánstvom? Okej, priznávam, že je to možno trochu šialený spôsob cestovania, ale veľa krát sa objavujú články o „najvegánskejších“ miestach a vegánskych rajoch… Vegánstvo určite nie je to jediné, čo vám destinácie dokáže ponúknuť.

  1. Nezabudni si to užívať

Všetci robíme chyby. Po troch baroch si môžete myslieť o pepperoni, že je to paprika. To sa stalo mne v Dánsku. Zjete omylom niečo nevegánske? (Nie salámu som nezjedla, toľko tequily nemajú ani v Dánsku) Poučte sa a neriešte to, pustite to z hlavy. Všetci robíme chyby a na nich sa učíme. Nič hrozné sa nestalo, vedome by ste si určite nevybrali nič nevegánske. V zahraničí je to niekedy ťažké, hlavne ak chcete čítať zloženie… Spoľahnite sa na vegánske označenia, prípadne sa opýtajte, ale nijak extra to riešiť nemusíte. Vždy sa snažíme robiť pre seba len to najlepšie niekedy to vyjde dokonale, inokedy nie. Budem sa opakovať, ale užívajte si to! Na ničom inom nezáleží.

Páči sa ti článok? Kúp mi ovsené kapučíno - podpor ma na patreone!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *